Warning: file_get_contents(https://codeengineers.com/portaletematyczne_linki.php?skad=katalogi-online24.pl%2Fuprawnienia-sep-rodzaje%2F&data=2022-08-24&tytul=Uprawnienia sep – rodzaje): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 400 Bad Request in /wp-content/themes/blogberg/header.php on line 34
Site Loader

Wśród uprawnień sep wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje – G1, G2 oraz G3.

Do kategorii G1 należą uprawnienia dla osób pracujących przy instalacjach oraz sieciach elektroenergetycznych, które wytwarzają i zużywają prąd.

Zaliczyć do nich można między innymi:

• urządzenia do elektrolizy,
• sieci elektryczne oświetlenia ulicznego,
• urządzenia elektrotermiczne.

Do drugiej kategorii uprawnień, którymi są uprawnienia sep G2, nazywane również uprawnieniami cieplnymi należą uprawnienia przyznawane osobom, które zajmują się użytkowaniem lub monitorowaniem instalacji, urządzeń oraz sieci cieplnych.

Trzeci rodzaj uprawnień sepowskich to uprawnienia G3, które przyznawane są osobom, które pracują przy eksploatacji i monitorowaniu sieci oraz instalacji gazowych.

Poza tym do każdej kategorii można wyróżnić dwa rodzaje uprawnień, które potwierdzają kwalifikacje niezbędne do wykonywania określonych prac. Są to uprawnienia oznaczające eksploatację urządzeń, instalacji i sieci elektrycznych oraz gazowych ( E ) oraz dozór tych prac ( D).

Uprawnienia sepowskie to możliwość profesjonalnego rozwoju w zawodzie elektryka. Dzięki nim możliwe jest zwiększenie zakresu swoich prac, a co za tym idzie zwiększenie umiejętności, doświadczenia i płacy.

Uprawnienia sep – co jeszcze wiedzieć warto

Uprawnienia sepowskie z każdej z trzech kategorii otrzymuje się po ukończeniu specjalnego kursu oraz zdaniu egzaminu. Do takiego kursu i egzaminu może przystąpić osoba powyżej osiemnastu lat, która ma co najmniej wykształcenie podstawowe.
Egzamin jest państwowy, a po jego zdaniu każda osoba otrzymuje Państwowe Świadectwo Kwalifikacyjne. Warto również pamiętać, że uprawnienia te wydawane są na 5 lat i należy je regularnie odnawiać.

Sprawdź najnowsze terminy na szkolenia i egzaminy https://kursy-energetyczne.pl/

Popularne tagi: kurs na uprawnienia sepowskie szkolenia dla elektryków uprawnienia sep do 1 kv

 

 

Redakcja