Site Loader

Ludzie, chcąc nie chcąc cały czas nadają i odbierają komunikaty. W zasadzie mowa ciała, czyli komunikacja niewerbalna odbywa się na poziomie podświadomym, chyba że skupimy się na innych osobach z zamiarem odczytania ich mowy ciała. Również świadomie i celowo możemy nadawać komunikaty sposobem poruszania się, uśmiechem itp. Mowa ciała jest ważną wskazówką o nastawieniu danej osoby oraz o jej utrwalonych cechach, takich jak temperament czy charakter.

Podstawowymi elementami mowy ciała są: gesty, mimika twarzy, postawa ciała, zapach, dotyk, wygląd, kontakt wzrokowy czy odległość od rozmówcy. Co istotne mowa ciała jest bardziej znacząca niż słowa, które wypowiadamy. To, w jaki sposób mówimy i co mówimy, oczywiście ma znaczenie, ale jeśli jednak chcemy, by nasz przekaz był skuteczny, musimy bardzo dobrze opanować komunikację niewerbalną.

Mowa ciała – jak ją czytać

Zacznijmy od dołu, czyli od stóp. Ludzie zazwyczaj nie zwracają szczególnej uwagi na tę część ciała, naturalnie kierując ją na twarz, ręce i tułów. Jednakże mowa stóp jest równie ważnym informatorem, jeśli chodzi o nastawienie i odczucia rozmówcy. Podczas rozmowy warto zwracać uwagę, w którą stronę skierowane są czubki stóp twojego rozmówcy. Mogą one zdradzić, czy rozmówca jest zainteresowany rozmową, jego przystępność i otwartość, ale również jego nastawienie i zainteresowanie kontynuowaniem rozmowy.

A ręce? Co one zdradzają o nas? W mowie ciała to one odgrywają kluczową rolę. Odpowiednio używane podkreślą i wzmocnią nasz przekaz. Jednak jeśli wykonywane nimi gesty nie będą spójne, z tym, co wypowiadamy, słuchacz może uznać nas za osobę niewiarygodną.

Teraz czas na oczy. Jak to mawiają „oczy są zwierciadłem duszy” i jest to poniekąd prawda. Mają one bowiem ogromne znaczenie podczas rozmowy, gdyż zdradzają wiele. Tak samo jest ze słowami słynnej piosenki Jana Pietrzaka – „Czy te oczy mogą kłamać?” – oczywiście, że nie mogą, są one dla nas źródłem informacji o innych, ponieważ można z nich sporo wyczytać.

W mowie ciała ważne są również nieświadome gesty, które nazywane są adaptorami. I są to na przykład pojawiające się czerwone plamy na szyi, nadmierne pocenie się, drżący głos, zaciskanie rąk, skubanie paznokci, obrywanie skórek, dotykanie twarzy, brody, nosa, stukanie palcami, poruszanie obrączka lub pierścionkiem, i wiele innych niewinnych gestów, które można rozszyfrować.

Jednak najczęstszym błędem, jaki jest popełniany przy interpretacji mowy ciała, jest opieranie się tylko na pojedynczych gestach, a nie branie pod uwagę całości.

Dlatego, aby zrozumieć co mówi o naszym rozmówcy jego mowa ciała, powinniśmy wykształcić w sobie umiejętność przenikliwej obserwacji. Umiejętność ta pozwoli unikać błędów w relacjach oraz skuteczniej komunikować się z innymi.

 

Popularne tagi: sztuka prezentacji szkoleniesztuka prezentacjiwystąpienia publiczne szkolenieprezentacja biznesowa

Redakcja